مشاور حقوقی

فرق شورای باز کردن اختلاف با دادگاه قرارداده شده مورد بحث این سری از مباحث مشاوره حقوقی میباشد. از آن جایی که روزمره میزان زیادی از افراد برای احقاق حقوق و بیان شکایاتشان به دادگاه بازگشت می کنند، لذا هر روزه تعداد پرونده های وجه میز محکمه ها افزایش پیدا کرده و رسیدگی به آن ها نیز نیازمند عصر بیشتری می شود. در نتیجه ی این حجم زیاد از مراجعه ی مردم به دادگاه ها باعث شد تا قانون گذار، فرهنگ محلول فرق دیگری را ایجاد کند تا از میزان پرونده ها در دادگاه ها کاسته شود. این مرجع شورای آب تمایز است. پس به جهت اشنایی بیشتر با این دو نهاد در دنباله به بررسی فرق شورای تحلیل تشت با عدلیه می پردازیم.
 


مطلب تصادفی هفته
مشاوره حقوقي تلفني رايگان

 

 


در صورت داشتن هرگونه سوال یا مسئله درباره شورای جواب نفاق می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:
راه های ارتباطی:
تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
تالار گفتگو حقوقی
چت انلاین با مشاوران


دلیل کارسازی کردن به فرق شورای گشودن توفیر با دادگاه

 

 


با توجه به آنچه در ابتدای نقش ابراز شد، دانستیم که روزانه شمارش مراجعین به دادسرا ها بیشتر شده و در نتیجه برای جلوی گیری از جنجال این مراجعین و تمشیت بهتر امور، آیین گذار مرجع پاسخ افتراق دیگری را ذیل عنوان شورای حل نفاق معین کردن کرده است. پس بر آن شدیم تا در این طبقه از مطالب تحصیلی مشاوره حقوقی به بررسی فرق شورای حل نفاق با عدلیه خواهیم پرداخت.

نگاهی به گماشتگی ها دادگاه و شورای محلول مشاجره

پیش از آن که به بررسی فرق شورای باز کردن اختلاف با دادگاه بپردازیم بهتر دانستیم تا ابتدا نگاهی به وظایف این دو نهاد به صورت مجزا داشته باشیم. بدین ترتیب تلفظ و درک فرق شورای گشودن اختلاف با دادسرا سهولت بیشتری خواهد داشت.فرق شورای محلول تفارق با دادسراوظایف دادگاه چیست؟

دادگاه قسمتی از دادگستری میباشد که به سه دسته از مجعولات:

حقوقی
مدنی
و جزایی بازبینی می‌کند.
در این زمینه لازم به ذکر است که پرونده‌هایی با موضوعات خاص در شعب حقوقی عدلیه‌ها رسیدگی می‌شوند. این موضوعات از قرار زیر هستند:

•دعواهای معاملات ملکی

• مقاصده طلب

• مطالبه خسارت

•خانواده (طلاق، مهریه، نفقه)

•و به طور کلی قرارداده شدهاتی که با مال و اموال سر و کار دارند

همچنین مشکلاتی نیز هستند که پیرامون جرم بوده و در شعب جزایی بررسی می ‌شوند. اموری از جمله:

کلاهبرداری
سرقت
تصادف
وظایف شورای فیصله دادن مخالفت

به طور کلی اصلی ترین هدف از ایجاد شوراهای ذوب توفیر تامین صلح و سازش میباشد. اما حوزه اختیارات شورای پاسخ اختلاف امور مختلفی را نیز در بر می‌گیرد. عموما بیشتر مراجعانی که به شورای حل مخالفت مراجعه می کنند کسانی هستند که می خواهند دعاوی کوچک حقوقی خویش را با هزینه کمتری به پیش ببرند. به طور کلی در علم حقوق می توان دو نوع دعاوی:

 

 

 


مطلب مرتبط

مشاورين حقوقي اوستا
 •دعوای حقوقی

•دعوای کیفری را برگماشتن نمود.

آنچه تاویل شد وظایف هر یک از نهاد های دادگاه و شورای حل مغایرت بود که می توانست محض شناخت فرق شورای گشودن مشاجره با محکمه مفید و موثر باشد. در بقیه نیز به بررسی بیشتر فرق شورای حل ضدیت با دادگاه خواهیم پرداخت.

نگاهی به فرق شورای مستحیل مخالفت با دادگاه

در تیتر قبلی توضیحی مختصری پیرامون وظایف عدلیه و شورای حل نزاع داده شد. با تکیه بر همین توضیحات در این بخش به تاویل فرق شورای باز کردن ضدیت با دادسرا می پردازیم.

 

 

 

مدت زمان طلاق توافقیفرق شورای حل تمایز با دادگستری در چیست؟فرق شورای گدازش اختلاف با محکمه:

به عنوان فرق شورای باز کردن اختلاف با دادگاه می توان گفت شورای حل مخالفت یک نهادی قضایی است که به صورت اختصاصی در دادگستری فعالیت می کند. همچنین نهاد اختصاصی نیز به نهادی اطلاق می شود که حق رسیدگی به هیچ پرونده ای ندارد. مگر در شرایطی که قانون صریحا قرارداده شدهی را در صلاحیت وی قرار داده باشد. بدین ترتیب و با توجه به تشخیص قانون شورا های حل نفاق حق بازبینی به سابقه هایی خاص مانند موارد زیر:

•دعاوی مالی در روستا تا ۲۰میلیون ریال و در شهر تا ۵۰ میلیون ریال

• کلیه دعاوی مربوط به تخلیه عین مستاجره به جز دعوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه

•صدور گواهی حصر وراثت، تحریر ترکه، مهر و موم ترکه و رفع آن

•ادعای اعسار از پرداخت محکوم ‌به در شرایطی که شورا در خصوص رسیدگی به اصل دعوی اقدام کرده باشد

همچنین به قصد رویدادها غیر مالی محدود به موارد خاصی مانند تخلیه میباشد. این موارد در قانون مذکور پیش بینی شده است.

در مقابل صلاحیت شورا در امور کیفری بسیار محدود میباشد. این موضوع را می توان یکی از موارد مهم فرق شورای ذوب تضاد با دادگاه دانست. در نتیجه توصیه می شود اگر شخصی قصد شکایت کیفری به عنوان اعلام جرمی متصور از ناحیه شخص مذکور را دارد ضروری است تا به دادسرا مراجعه نماید. سپس بعد از اعلام جرم دادسرا به پرونده رسیدگی می کند. بعد از رسیدگی به پرونده و همچنین تصرف مجرمیت، پیشینه به دادگاه جزایی برای صدور حکم ارجاع داده می شود. لازم به ذکر است که در غیر این صورت می توان در شورا اقدام به پیش کش دادخواست و رفع تصرف یا حلع ید نمود.

به عنوان یکی دیگر از موارد فرق شورای جواب تضاد با دادگاه می توان گفت که شورای حل اختلاف دائره المعارفی دادرسی میباشد و وظیفه اصلی آن همان گونه که از نامش پیدا است و پیش تر نیز به آن اشاره شد برقراری صلح وسازش در راستای اصلاح ذات البین میباشد. همچنین این نهاد زیر نظر قاضی مشاور کار می کند.

در مقابل عدلیه محل رجوعی کلاً دادرسی میباشد و وظیفه انجام تحقیقات مقدماتی وصدور کیفر خواست را به عهده دارد. در دادگاه در صورتی احراز مجرمیت برای متهم ثابت می شود که در نهایت و پس از صدور قرار مجرمیت وکیفر خواست پرونده نزد قاضی ارجاع داده شود و در پایان نیز حکم محکومیت نیز صادر گردد.

نکته: علاوه بر برشمردن فرق شورای حل افتراق با دادگاه این نکته را نیز در نظر داشته باشید که به پوشه های حقوقی در دادگاه و به سابقه های کیفری در دادسرا رسیدگی می شود.

آنچه در خصوص فرق شورای گداختن مخالفت با محکمه لازم بود گفته بود. امید است که این ردیفی از خبرها مشاوره حقوقی پیرامون فرق شورای گداختن نزاع با دادگاه که توضیح شد توانسته باشد در ارتقا سطح اطلاعات حقوقی شما مفید بوده باشد.

در صورت داشتن هرگونه تقاضا یا مسئله درباره شورای حل افتراق می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:

منبع:

مشاوره حقوقی

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “مشاور حقوقی”

Leave a Reply

Gravatar